NCL Staff List and Remuneration


SR_NOEmpIdNameDesignationDivisionRTI_LevelRTI_CellBasic
Bio Chemical Science    
11308Ms. Snehal Vijay MoreSr. Technical Officer (3)99800Bio Chemical Science129
22271Dr. Siddharth Hariba BhosaleSr. Technical Officer (1)67000Bio Chemical Science107
Chemical Engg. & Process Development    
12109Mr. Anil Vamanrao PalghadmalSr. Technical Officer (3)86100Chemical Engg. & Process Development124
22502Mrs. Sheetal Abhishik KhareTechnical Officer50500Chemical Engg. & Process Development75
Bio Engineering Division     
11324Dr. Dnyaneshwar Maruti ThakarSr. Technical Officer (3)96900Bio Engineering Division 128
21715Mr. Mahendra Devram JagtapSr. Techinical officer (2)91400Bio Engineering Division 126
Catalytic Reactors &Separation    
12275Dr. (Mrs.) Savita Kiran ShingoteSr. Technical Officer (2)74000Catalytic Reactors &Separation114
Pilot Plant III    
12269Dr. Sunil Sitaram BhongaleSr. Technical Officer (2)74000Pilot Plant III114
Network Administration Unit    
11262Mr. Tajammul Ahmed Babasaheb MullaPrincipal Technical Officer142700Network Administration Unit136
22061Mr. Chandrashaker Jagannath JagtapSr. Technical Officer (3)94100Network Administration Unit127
32414Ms. Vaishali Niklesh YadavSr. Technical Officer (1)61300Network Administration Unit104
Technology Management Group    
11476Mr. Kedar Ganesh KharatSr. Technical Officer (3)99800Technology Management Group129
22371Ms. Rea Rahul VaidyaSr. Technical Officer (1)65000Technology Management Group106
32505Mr.Santosh KadamSr. Technical Officer (1)61300Technology Management Group104
42466Mr. Harekrishna Keshav PunjalSr. Technical Officer (1)65000Technology Management Group106
Catalysis and Inorganic Chemistry    
12264Dr. Tejas Ramchandra GaydhankarSr. Technical Officer (2)74000Catalysis and Inorganic Chemistry114
22265Dr. Prashant Suresh NiphadkarSr. Technical Officer (2)71800Catalysis and Inorganic Chemistry113
32276Mr. Ratnesh Kumar Shivshankar JhaSr. Technical Officer (2)74000Catalysis and Inorganic Chemistry114
Physical & Material Chemistry Division    
11323Mr. Ramkrishna Shravan GholapPrincipal Technical Officer138500Center for Material Characterisation135
2967Mr. Shrinivas Shridhar DeoSr. Technical Officer (3)96900Center for Material Characterisation128
31475Mrs. Shashikala Sanjay RanjaneSr. Technical Officer (3)96900Center for Material Characterisation128
42432Ms. Pooja Mahesh KumbharTechnical Officer53600Center for Material Characterisation77
52270Dr.Rupali Pradhir WaichalSr.Technical Officer (2)74000Physical Chemistry Division114
Digital Information Resource Centre    
12415Mr. Avinash Abaji DeotaleTechnical Officer56900Digital Information Resource Centre79
22457Mr. Sanjay Ramkrishna AskarTechnical Officer52000Digital Information Resource Centre76
Engineering Services Unit     
CIVIL    
11352Mr. Atul Vasant MahajanPrincipal Technical Officer138500Engineering Services Unit (Civil)135
21730Mr Mahesh Ishwar GajareSr. Techinical officer (3)91400Engineering Services Unit (Civil)126
32504Mr. Deepak Shaligram BendaleSr. Technical Officer (2)74000Engineering Services Unit (Civil)114
CIVIL PROJECT SECTION    
11294Mr. Mukund Bhaskar BhawsarPrincipal Technical Officer142700Engineering Services Unit (Civil Project Section)136
22375Mr. Ajit Nandkumar PawarSr. Technical Officer (1)65000Engineering Services Unit (Civil Project Section)106
ELECTRICAL    
11201Mr. Sunil Ramchandra WaghPrincipal Technical Officer134500Engineering Services Unit (Electrical)134
21491Mr. Shankar Maruti ManePrincipal Technical Officer134500Engineering Services Unit (Electrical)134
32278Mr. Ronanki SuryaprasadSr. Technical Officer (1)69000Engineering Services Unit (Electrical)108
MECHANICAL    
11200Mr. Anil Mahadev ChavanPrincipal Technical Officer142700Engineering Services Unit (Mechanical)136
21202Mr. Sudam Rama JogdandPrincipal Technical Officer134500Engineering Services Unit (Mechanical)134
31506Mr.Dnyaneshwar Piraj JadhavPrincipal Technical Officer134500Engineering Services Unit (Mechanical)134
42467Mr. Vinay Zumbar RautSr. Technical Officer (3)88700Engineering Services Unit (Mechanical)125
52282Mr. Ajit Shriram PhadkeSr. Technical Officer (1)67000Engineering Services Unit (Mechanical)107
Laboratory Services    
12019Mr. Sunil Brijlal PatelSr. Technical Officer (3)96900Laboratory Services128
Horticulture Section    
12478Mr. Yogesh Ashok MahajanTechnical Officer50500Horticulture Section75
KRC / Library    
12469Dr.(Ms.) Sunita Abhijit BarveSr. Technical Officer (3)91400KRC / Library126
22503Mr. Gati Krushna NayakSr. Technical Officer (2)74000KRC / Library114
Medical Center    
12411Dr. (Mrs.) Amita Pramod PatilPrincipal Technical Officer155900Medical Center139
22428Dr. Sachin Narayan MahajanPrincipal Technical Officer151400Medical Center138
32501Dr.(Ms.)Jyotsna B. ChitalkarSr. Technical Officer (2)74000Medical Center114
42340Mrs. Aruna Subhash TapkirSr. Technical Officer (1)67000Medical Center107
52480Ms. Pooja Harshal RautTechnical Officer50500Medical Center75
National Collection of Industrial Micro-Organisms    
11342Mrs. Sandhya Suresh SudgePrincipal Technical Officer138500National Collection of Industrial Micro-Organisms135
22376Ms. Shalaka Amit GaikaiwariSr. Technical Officer (1)65000National Collection of Industrial Micro-Organisms106
32377Ms. Shivani Shailesh ChaudhariSr. Technical Officer (1)65000National Collection of Industrial Micro-Organisms106
42464Ms. Ratnamala Chandrasing ValviTechnical Officer52000National Collection of Industrial Micro-Organisms76
Organic Chemistry Division    
12268Dr. Sanjay Pandurang BorikarSr. Technical Officer (2)74000Organic Chemistry Division114
22430Mr. Umesh Nandkumar KatamkarSr. Technical Officer (1)61300Organic Chemistry Division104
32506Mr. Dhananjay Laxman SadafuleSr. Technical Officer (1)69000Organic Chemistry Division108
Polymer Science & Engineering Division    
11264Mr. Vivek Vasudeo BorkarPrincipal Technical Officer142700Polymer Science & Engineering Division136
21266Dr.(Ms.) Neelima Nitin BulakhPrincipal Technical Officer142700Polymer Science & Engineering Division136
31304Dr.(Mrs.) Kalpana Dhananjay TrimukhePrincipal Technical Officer130600Polymer Science & Engineering Division133
41522Ms. Sangeeta Sunil HambirSr. Technical Officer (3)96900Polymer Science & Engineering Division128
52273Dr. (Mrs.) Nilakshi Vaibhav SadavarteSr. Technical Officer (2)74000Polymer Science & Engineering Division114
62266Mr. Suresha Ranganath PSr. Technical Officer (1)67000Polymer Science & Engineering Division107
72344Mrs. Poorvi Maitreya PurohitSr. Technical Officer (1)69000Polymer Science & Engineering Division108
82463Mr. Swapnil Raj AherraoSr. Technical Officer (1)65000Polymer Science & Engineering Division106
92496Mr. Arun Torris A.T.Technical Officer49000Polymer Science & Engineering Division74
Publication & Science Communication Unit    
11360Mr. Balaji VijayasundaramSr. Technical Officer (3)99800Publication & Science Communication Unit129
22482Mr. Ganesh Subhash ManeTechnical Officer50500Publication & Science Communication Unit75
Chemical Engg. & Process Development    
11399Mr. Prashant Balkrishn KulkarniSr. Technician (2)66000Chemical Engg. & Process Development714
Organic Chemistry Division    
11012Mr. Prakash Sitaram MoreSr. Technician (2)66000Organic Chemistry Division714
Publication and Science Communication    
12483Sonali Prathamesh BhotTechnician (1)25200Publication and Science Communication29
Engineering Services Unit    
CIVIL    
1288Mr. Prakash Ambadas BhujangSr. Technician (2)70000Engineering Services Unit (Civil)716
2348Mr. Chndrakant B. KadbaneSr. Technician (2)70000Engineering Services Unit (Civil)716
31318Mr. Anil Punjaji PawarSr. Technician (2)68000Engineering Services Unit (Civil)715
42077Mr. Omnarayan Surajibhan ParateSr. Technician (2)62200Engineering Services Unit (Civil)712
GLASS BLOWING    
12453Mr. Parshuram ThangrajTechnician (2)31900Engineering Services Unit (Glass Blowing)54
22456Mr. V. LoganathanTechnician (2)31900Engineering Services Unit (Glass Blowing)54
MECHANICAL    
11013Mr. Ramesh Pandhrinath GaikwadSr. Technician (2)70000Engineering Services Unit (Mechanical)716
Electrical     
12075Kalu Manji GaikwadSr. Technician (2)66000Engineering Services Unit (Electrical)714
Workshop    
11319Mr. Chandrashekhar R. SangurdeSr. Technician (2)68000Workshop715
21499Mr. Sandeep Nivrutti GaikwadSr. Technician (2)66000Workshop714
Committee & Personnel Section    
11524Mr. Rajendra Kundalik KakadeSr. Technician (2)66000Committee & Personnel Section714
E- III Section Bills    
11386Mr. Mahendra Balaji WadnereSr. Technician (2)66000E- III Section Bills714
Finance & Accounts Section    
11385Mr. Anil Shamrao MalusareSr. Technician (2)66000Finance & Accounts Section714
22247Mr. Sunil Ramdas ShinkarSr. Technician (1)50500Finance & Accounts Section613
Guest House    
1269Mr. Ganesh Tukaram ManeSr. Technician (2)72100Guest House717
Horticulture    
11565Mr. Vinay Suresh KaleSr. Technician (2)64100Horticulture713
Transport Section    
12120Mr. Ashok Manu KadamSr. Technician (1)47600Transport Section611
22331Mr. Shankar Baburao JadhavTechnician (2)37000Transport Section59
32353Mr. Dinkar Rupala AhireTechnician (2)37000Transport Section59
Bio Chemical Sciences Division    
11438Mr Ranjekar Ajit PrabhakarLab. Assistant40400Bio Chemical Sciences Division 12
22172Mr Jagtap Ankush DLab. Assistant33900Bio Chemical Sciences Division56
Chemical Engg. & Process Development    
11389Mr Kedari Bhimrao KisanLab. Assistant40400Chemical Engg. & Process Development 12
21415Mr Patne Ramchandra RajaramLab. Assistant40400Chemical Engg. & Process Development 12
Catalysis and Inorganic Chemistary    
12146Mr Jagtap H TLab. Assistant39200Catalysis and Inorganic Chemistary 11
22157Mr Jadhav M KLab. Attendant (2)35000Catalysis and Inorganic Chemistary 20
Organic Chemistry Division    
11409Mr Khandekar Prakash SitaramLab. Assistant40400Organic Chemistry Division 12
22127Mr Tikhe R DLab. Assistant39200Organic Chemistry Division 11
32132Mr Rajagopal CLab. Attendant (2)35000Organic Chemistry Division220
Engineering Services Unit    
CIVIL    
12170Mr Jagadale S SLab. Assistant38100Engineering Services Unit (Civil)510
22181Mr Nanasaheb Rajaram Yadav Lab. Assistant38100Engineering Services Unit (Civil)510
ELECTRICAL    
12139Mr Mahadevan CLab. Assistant39200Engineering Services Unit (Electrical) 11
21533Mr Gaikwad Sidharth BalkrishnLab. Assistant39200Engineering Services Unit (Electrical) 11
32178Mr Anil Narayan WachkalLab. Attendent (2)35000Engineering Services Unit (Electrical)220
MECHANICAL    
32102Mr Kadam R KLab. Assistant39200Engineering Services Unit (Mechanical) 11
Workshop    
12064Mr Sayed Sharaque BashirLab. Assistant38100Workshop510
22176Mr Jathar B ALab. Attendant (2)32000Workshop 17
Stores & Purchase Section    
11278Mr Poddar Dinesh JaideoLab. Assistant40400Stores & Purchase Section 12
22128Mr Gaikwad V ALab. Assistant39200Stores & Purchase Section 11
Finance & Accounts Section    
12063Mrs Vijayalaxmi RajendranLab. Assistant39200Finance & Accounts Section 11
Guest House    
11454Mr Mahale Bhagvan DattuLab. Assistant40400Guest House 12
Horticulture    
1464Mr Shelke Dattatray GanpatLab. Assistant42800Horticulture 14
2466Mr Thombare Ganpat ArjunLab. Assistant42800Horticulture 14
31425Mr Sapkal Manohar RamchandraLab. Assistant40400Horticulture 12
42098Mr Sundarmurthy L.Lab. Assistant42800Horticulture 14
Record Section/Establishment    
12065Mr Hembade Sanjay ShantaramLab. Assistant39200Record Section 11
Security Services    
12236Mr Rajaram Krishna NigadeLab. Attendent (2)33000Security Services218
Medical Center    
12037Mr Damodaran MannagcattiLab. Assistant40400Medical Center 12
Catalysis And Inorganic Chemistry    
12149Mr Madhusudan C VGroup C(NT) 37200Catalysis And Inorganic Chemistry319
Digital Information Resource Centre    
12164Mr Ramesh Khandu Gaikwad Group C(NT) 35000Digital Information Resource Centre220
Organic Chemistry Division    
12148Mr Vardarajalu R.Group C(NT) 37200Organic Chemistry Division319
22158Mr Babasaheb Kisanrao GuravGroup C(NT) 37200Organic Chemistry Division319
32160Mr Vilas Rajaram ChavanGroup C(NT) 37200Organic Chemistry Division319
Polymer Science And Engineering    
12167Mr Shashikant Nivrutti Sathe Group C(NT) 35000Polymer Science And Engineering220
22168Mr Dattatraya Namdeo Tangade Group C(NT) 35000Polymer Science And Engineering220
32175Mr Giri LallanGroup C(NT) 35000Polymer Science And Engineering220
42177Mr Sanjay Mohanlalshukla Group C(NT) 35000Polymer Science And Engineering220
Publication and Science Communication    
12156Mr Pradeep Kashiram More Group C(NT) 37200Publication and Science Communication319
22159Mr Ramchandra Ranu Bhise Group C(NT) 35000Publication and Science Communication220
Engineering Services     
CIVIL    
12153Mr Balmiki DeepakGroup C(NT) 37200Engineering Services Unit (Civil)319
22165Mr Gopal Dhaniram Prasad Group C(NT) 35000Engineering Services Unit (Civil)220
32186Mr Sakharam Shankar Bendugade Group C(NT)35000Engineering Services Unit (Civil)220
ELECTRICAL    
12154Mr Mahesh Baburao SheteGroup C(NT) 37200Engineering Services Unit (Electrical))319
Laboratory Services    
12119Mrs Jayshri S. Kale Group C(NT) 36100Laboratory Services318
22123Mr Balmiki JaneshwarGroup C(NT) 37200Laboratory Services319
32155Mr Birampal Pritamsingh VermaGroup C(NT) 31500Laboratory Services120
Committee & Personnel Section    
11369Mrs Mayadevi S. DulaguchGroup C(NT)39800Committee & Personnel Section416
E- I Section Establishment    
12151Mr Balmiki SubhashGroup C(NT) 37200E- I Section Establishment319
Section-IV Vigilance & Confidential Report    
12126Mr Dinkar Vithoba Bavdhankar Group C(NT) 37200Section-IV Vigilance & Confidential Report319
Guest House    
12144Mr Akil ShaikhGroup C(NT) 37200Guest House319
Horticulture Section    
12022Mr Raju MannuswamiGroup C(NT)37200Horticulture Section319
22169Mr Shahaji Haribhau GundGroup C(NT) 35000Horticulture Section220
Library    
11514Mr Rajendra PrasadGroup C(NT)37200Library319
Security Services    
12238Mr Dnyaneshwar Narayan Wakte Group C(NT)35000Security Services317
Cafeteria/ Canteen    
12094Mr K.RanganathanCanteen Clerk 41000Cafeteria/ Canteen417
22085Mr Mahendra Sukchain Balmiki Group C(NT) 41000Cafeteria/ Canteen417
32086Mr Mayawan MuruganGroup C(NT) 41000Cafeteria/ Canteen417
41723Mr Sanjay Akanath Shelke Group C(NT)36100Cafeteria/ Canteen318
52183Mr Pathare PradeepGroup C(NT) 35000Cafeteria/ Canteen220
62184Mr Anuksh Genuba Gaikwad Group C(NT) 35000Cafeteria/ Canteen220